Egy termék kifejlesztésének első lépésben tisztázni kell, hogy mi az a legfontosabb követelmény, aminek meg kell felelnie. Többnyire nem csak egy, hanem több követelményrendszernek is meg kell felelni párhuzamosan. Figyelembe kell venni műszaki, funkcionális, környezeti, gazdaságossági, gyárthatósági, ergonómiai és a törvényi előírásokat is. Minden terület termékkel szemben támasztott elvárásait alaposan végig kell gondolni, azokat rendszerezni és kielemezni. Ha tudatosan végezzük ezt az eléggé időigényes folyamatot, akkor a termékünk minden dizájneleme hozzáköthető lesz valamely valós követelményponthoz. Így elkerülhető, hogy felesleges lekerekítések, felületi megmunkálások, oldalferdeségek vagy akár túl szigorú tűrések legyenek a termékünkön. Minden olyan dizájnelem felesleges, ami funkciójában nem köthető valamely követelményhez, jelentősen növeli a gyártás költségeit.
A kellőképpen jól előkészített követelményelemzés biztos alapja egy jól működő, sikeres terméknek! További előnye, hogy - mivel a vevők sincsenek mindig tisztában azzal, mit is várnak el valójában a megrendelt terméktől - segít átlátni a termék funkcióit. Egy jól felkészült, tudatos gyártó minden egyes követelményhez be tudja mutatni az azokhoz tartozó műszaki megoldásokat, ill. azok költségeit.
Ez a fajta tudatos termékelemzés azt az üzenetet hordozza, hogy a gyártó érti a vevői igényeket, „érti a terméket” és felkészült annak professzionális gyártására.